bi'şeylersanat

İşin Mutfağı

Müzik  stüdyoları,  müzik endüstrisinin kalbi desek yanlış olmaz herhalde. Gereken tüm teknik ekipmanlara sahip olmasının yanında gerek sanatçıya sağladığı ortam gerekse sanatçıya verdiği ilham ile birçok dinleyicinin gözünde de çok değerlidir. Abbey  Road, Sun Studio ve Electric Lady ilk akla gelen stüdyolar arasında sayılabilir. Kimler hangi stüdyolarda kayıt almış, en ünlü stüdyolar hangileri diye bakacak olursak;

Abbey Road Studios-Londra,İngiltere

Abbey Road Studios, The Beatles’ın ‘Abbey Road’ adlı şarkısından ismini almıştır. İlk olarak 1931 yılında EMI grubu tarafından açılmış ve çok sayıda müzisyen ve grup tarafından kullanılmıştır. Ayrıca stüdyoda Star Wars’un da dahil olduğu birçok film müziği yapılmıştır. Londra’nın bu güzel stüdyosunda Pink Floyd, The Hollies, Jeff Beck, Kate Bush, Oasis, Radiohead ve Arctic Monkeys gibi dünyaca ünlü müisyenler kayıt almıştır.

Hit Factory-New York,ABD

Hit Factory 1970’lerin sonunda açılmış ve 80’ler ile 90’ların en popüler müzik kayıt stüdyolarından biri olmuştur. Stüdyoda Madonna, Eric Clapton, Bruce Springsteen gibi birçok ünlü müzisyen ve grup tarafından çeşitli albümler kaydedilmiştir. Hit Factory Studios maalesef 2004 yılında kapatılmıştır ve günümüzde hizmet vermemektedir.

Electric Lady Studios-New York,ABD

Electric Lady Studios, ABD’nin New York şehrinde Jimi Hendrix tarafından 1970 yılında açılmıştır. Özellikle rock ve pop müziği alanlarından birçok ünlü müzisyen ve grup bu stüdyoyu tercih etmiştir. Jimi Hendrix, David Bowie, The Rolling Stones, Patti Smith gibi birçok ünlü müzisyen burada çeşitli albümler kaydetmiştir. Electric Lady Studios günümüzde aktif olarak kullanılmakta ve birçok modern müzisyene ev sahipliği yapmaya devam etmektedir.

Sun Studio-Memphis, Tennessee, ABD

1950 yılında açılan stüdyo rock and roll müziğinin doğuşuna ve gelişimine önemli katkılar sağlamıştır. Stüdyoda, Elvis Presley, Johnny Cash, Jerry Lee Lewis gibi birçok ünlü müzisyen ve grup tarafından çeşitli albümler kaydedilmiştir. Ek olarak günümüzde faal olarak çalışmaya devam eden stüdyonun turizm açısından da önemli bir yeri vardır ve her yıl binlerce ziyaretçiyi ağırlamaktadır.

 

İşin mutfağı diye adlandırabileceğimiz onlarca ikonik stüdyodan birkaçını bu bu yazıda sizinle paylaşmak istedim. Hem tarihsel hem de kalite olarak çok büyük değerleri olan bu stüdyoların hiç kapanmadan birçok nesle ilham olması dileğiyle…

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu