spor

Amacım Gol Değil Hattrick

Hattrick kelimesinin ortaya çıkışının, futbolla bir ilgisi olması beklense de kelimenin ilk kez kullanılmaya başlanması Viktorya Dönemindeki sihirbazlara dayanır. Kelimenin anlamından da anlaşılacağı üzere şapka numarası olarak kullanılan tabir, şapkalarından 3 adet tavşan çıkaran sihirbazlardan sonra ortaya çıkmıştır.

Spor terimi olarak kullanımı ilk kez HH Stephenson isimli kriket sporcusu için 1858 yılında kullanılmıştır. Tabir 3 vuruşta 3 wicket yapan oyuncuya söylenirken daha sonraları bir çok spor dalında da kullanılmıştır. Örneğin Formula 1’de yarışçının birinci sırada bitirip pole pozisyonu alması, yarışı birinci bitirmesi ve yarışın en iyi tur zamanını yapması halinde de kullanılır. 

En yaygın kullanım alanı olan futbolda ise İngilizler için başlarda bir futbolcunun peş peşe üç gol atması halinde kullanılmış, araya başka bir gol girmemesi esas alınmıştır. Ancak tabir günümüzde bir maç içinde 3 gol atılması halinde de gönül rahatlığıyla kullanılıyor. 

İlk olarak futbolda İngilizlerin, peş peşe atılan üç gol için kullandığı hattrick kavramı dünyaya mal olup bir maçta atılan üç gole evrildikten sonra, hattrick yapmak çok kolay gelmiş olacak ki işin içine daha sonra Golden Hattrick dahil oluyor. Hattrickten daha zor olan Golden Hattrick kavramı oyuncunun bir sağ, bir sol ayağıyla ve son olarak kafasıyla attığı gol attığı üçlemesine denir.

Türk futbol seyircisinin Golden Hattrick ile olan tanışıklığı ise Burak Yılmaz sayesinde zirveye taşınıyor desek pek yanılmış olmayız. Galatasaray’ın neredeyse mucizeyi gerçekleştirip Şampiyonlar Ligi gruplarından çıktığı 2012 senesinde Cluj deplasmanında Golden Hat Trick yapan Burak Yılmaz hafızalara kazınmıştır.

Seçtiğim en ilgi çekici hat trickler ise;

Velez Sarsfield’ın, Ferro Carril Oeste’yi 6-1 yendiği maçta kaleci José Luis Chilavert’in yaptığı hat trick.

1966’da İngiltere’nin Batı Almanyayı uzatmalarda 4-2 yendiği maçta yapılan, dünya kupası finalinde yapılan tek hat trick olan Geoff Hurst’ün yaptığı hat-trick.

Germinal Ekeren formasıyla 1995 yılında, Anderlecht maçında kendi kalesine attığı üç golle futbol tarihine geçen Stan’ın yaptığı hat trick.

Başa dön tuşu