spor

Kılıç Savaşları

Adını içinden geçen nehirden alan Sheffield, Avrupa’nın en yeşil şehri olması ile ünlüdür. Sheffield United ise bu yeşil şehrin iki büyük futbol takımından biridir . Hakkında Premier ligin Konyaspor’u, futbol romantiklerinin yeni gözdesi dense de Sheffield United gerek futbol tarihine olan etkisi gerekse şehrin futbola olan kültürel bağlılığı ile diğerlerinden bir adım öne çıkıyor.

Geçmişten günümüze adını çelik üretimiyle duyuran şehir, kulübün ‘The Blades  (Jiletler)  lakabını almasına sebep olmuştur. Amblemlerindeki iki kılıç ve futbol topu,  şehir ve futbol arasındaki bağı temsil etmektedir. 131 sene önce kurulan kulübün tek şampiyonluğu 1898 yılında gelmiştir. Ek olarak dört kez de Federasyon Kupası’nı müzelerine götürmüşlerdir.

Şu anda aktif olan kulüpler arasında United kelimesini isminde kullanan ilk takım olarak da diğer takımlara öncülük etmiştir. Kulüp ile ilgili en heyecan verici bilgi ise takımın, Premier Lig tarihinin ilk golünü atmış olmasıdır. Brian Deane’ in Manchester United karşısında 5. dakikada attığı gol, Premier Lig tarihinin ilk golü olarak kayıtlara geçmiştir.

Baykuşların ünlü Hillsborough Stadyumu.

Sheffield  United’ dan bahsetmişken, şehrin bir diğer büyük abisi olan Sheffield Wednesday’ e değinmeden de etmeyelim. Şehrin büyük derbisi olan ’Steel City Derby’ in (Çelik şehrinin derbisi)  diğer tarafında bulunan kulüp Sheffield United’dan 30 sene önce kurulmuştur. Bu iki takımın arasındaki ezeli rekabetin asıl sebebinin Sheffild’e atfedilen Blades lakabı olduğu rivayet edilir.

Sheffild United, şehrin ana geçim kaynağı olan çelik işinden  gelen bu lakabı almak için epey çaba göstermiştir. Kendilerini şehrin ağabeyi olarak gören Sheffield Wednesday taraftarları ise bu lakabın kendilerine ait olduğunu savunurlar. Ancak 1907 yılında Sheffield gazetesinde bir sanatçı  Wednesday’i bir baykuş, United’ı ise kılıç ile tasvir ettiğinde, bu tasvirden memnun kalan tarafların arasında tartışma az da olsa hafiflemiştir. Sonrasında Sheffild United amblemine Yorkshire’ın beyaz gülü ve iki kılıcın konmasıyla bu konu şiddetli bir tartışma konusu olmaktan çıkmıştır.

Sheffield’ da olduğu gibi dünyanın birçok şehrinde kulüplerine olan bağlılığı, şehre olan bağlılıklarıyla yarışan taraftar grupları türlü tartışmaları beraberinde getirmektedir. Aslında kimseye ait olmayan şehirleri, farklı aidiyetlerle sahiplenen taraftarlar, derbileri bir şehir şölenine dönüştüren unsurlardır.

Başa dön tuşu