billurtaj

Bosphoroots: Şu Bir Gerçek; Enfes Çalıyoruz!

Türkiye reggae kitlesine sahip mi sizce? Yoksa oluşması  için zamana ihtiyacı olduğunu mu düşünüyorsunuz? Örneğin sahne almak için hala eskisi kadar mekan anlamında sorun yaşıyor musunuz?
Büyük çapta bir kitleden söz edemesek de alt kültür bağlamında bir komünitenin varlığından bahsedebiliriz tabii ki, ancak bunun çapı kitlesel boyutta değil. Onun dışında Reggae ile tanışmamış ya da kültürel bi bağ kurmamış genel dinleyicinin de yeni üretimlere gösterdiği ilgiyi görebiliyoruz. Çünkü bu müzik kalbe dokunuyor en nihayetinde.

İstediğimiz gibi sahne bulmak halen zor diğer alternatif sahnelere göre ama dediğim gibi zamandan çok aslında üretimlerin sıklığı ve sürekliliği ile yeni insanlarla buluşmak kitlenin çapını genişletecektir diye düşünüyoruz.

Sizi daha önce canlı dinlemiş biri olarak, ekipçe sahnede çok eğlendiğinizi görüyorum. Ve bence sizi çekici kılan da bu oluyor. Enerjiniz sahneden dinleyiciye  geçiyor. Gerçekten işin sırrı yaparken eğlenmek mi?
Evet kesinlikle öyle! Birbirimizi çok seviyoruz, beraber müzik yapmaktan çok mutluyuz ve şu bir gerçek; enfes çalıyoruz! Champion Sound! Konserlerimize gelen insanlarla birlikte hepsi birleşince de ortaya müthiş bir deneyim çıkıyor.

Roots Reggae’yi üç kelimeyle anlatsanız bunlar hangileri olur?
Aşk, İsyan, Barış.

Son parçanız Hayal ile ilgili de bir sorum olacak, aslında bir noktada hepimizin Hayal’inden bahsediyorsunuz. Şarkının üretim süreci hakkında neler söylemek istersiniz?
İnsanlık tarihinde savaşsız bir dönem yaşamadık ve istisnasız savaş olan her yerde belli bir zümrenin çıkarı için masumların kanı döküldü, dökülüyor. Ve şunu biliyoruz,  savunma dışında uğruna savaşılacak bir değer yok, olmamalı da… Ama insanlığın en vahşi çağındayız. “Hayal” de böyle bir farkındalığın buhranında ortaya çıkmış bir şarkı. Gerçekleşmesi zor, belki imkansız ama inadına inadına, farklı biçimlerde, tarzlarda söylenmeli. Bu öyle bir hayal ki; bir zümrenin değil, bilinçli bir şekilde “barış”ın ve ortak insani değerlerin hükmettiği bir dünya hayali…

Çevremde sizi dinlettiğim çoğu kişiden ‘Reggae tarzım değil ama sevdim hee’’  gibi cümleleri duymaktan çok keyif alıyorum. İnsanlara bu müziği sevdirme konusundaki rolünüz üretirken üzerinizde bir baskı yaratıyor mu?
Bunu biz de çok duyuyoruz, müthiş keyif veren bir şey. İstediğimiz gibi ürettiğimiz zaman dinleyicilerden bu karışılığı alıyoruz. Derdimiz insanlara dinletmek için taklalar atmaktan çok, sevdiğimiz müziği, soundu, tarzı insanlara ulaştırmak olduğundan üretirken hiç bu tarz bir baskı hissetmiyoruz.

Sizi ilk kez dinleyecek biri önce hangi şarkınızdan başlasın istersiniz?
Serüvenimize başından itibaren ortak olmak isterlerse “Babil Çökecek” ile başlayabilirler. Onun dışında “Rizom” albümümüzü başından sonuna dinlemek güzel bir deneyim yaşatacaktır.

Günümüzdeki müzik sektörünün gittiği nokta ile ilgili ne düşünüyorsunuz? Bütün dinlemelerin, rakamların arasında boğulmadan yaşayabilmek mümkün mü?
Buradan bakınca manzara iyi değil. Furyaların peşinde tek tipleşmiş bir tablo var. Popüler kültür her zaman etiketi, ambalajı gözetmiştir, ama sosyal medyanın da etkisiyle  bugünlerde vahşice bir yarış ortamı var. Belli isimlerin, belli tarzların pompalandığına şahidiz ve niteliğin yerini niceliğin aldığını üzülerek söyleyebiliriz. Boğulmadan yaşamak zor gerçekten illa ki etkiliyor ama bu müziği ve felsefesini seviyoruz. Başka çaremiz yok 🙂

Kalabalık olmak size sorun çıkartıyor mu? İki kişilik grupların bile bir sene dayanamadığı bu dönemde siz bu durumu nasıl idare ediyorsunuz?
Tabii ki bir takım sorunları var ama bunların hepsi sahne bulmak vesaire gibi dışsal sorunlar oluyor. Kendi içimizde çok iyiyiz, birbirimizi koşulsuz seviyoruz. Yarattığımız Bosphoroots’u seviyoruz. Tek başına bu bile bütün zorluklara göğüs germeye yeter bizce. 🙂

Başımıza bu da geldi… Diye anlatabileceğiniz bir konser anınız var mı?
6 yıl önce Bodrum Mavi Bar’da sahnemiz vardı. Bilen bilir, küçük ama özel bir mekandır. Sahneye sığamadık haliyle ve bazımız seyircilerin arasında çalmak durumunda kaldı 😀 Komik ve garipti ama bir o kadar da eğlenmiştik.

Yerli sahneden beraber çalışmak istediğiniz kimse var mı?
Tabii ki birlikte işler yapmak istediğimiz çok yetenekli sanatçılar var. Şimdilik sürpriz kalsın ama bir haber verebilirim: Sıradaki şarkımızda çok sevdiğimiz, Türkçe Rap için mihenk taşı diyebileceğimiz enfes bir mc ile düetimiz olacak gibi duruyor.

Başa dön tuşu