bi'şeyler

Nedir Bu IPA?

İçmeyi çok sevip, her içtiğimde de ‘’Ya bu IPA ismi nedir? Neden Indian Pale Ale?’’ sorusunu soruyordum. Daha sonra araştırdığımda da az aşağıda anlatacağım trajikomik bir olayın bu biraya ismini verdiği öğrendim.

IPA genellikle aromatik, hoppy -yani bir başka deyişle çiçekli- ve daha koyu renkli bir bira diyebiliriz. Hop, bir tür çalı böceğinin yetiştirildiği bitkidir ve bira yapımında özellikle aromatik etkisi için kullanılır. Hoppy tat nedir diyecek olursanız, genellikle taze, çiçekli ve baharatlı bir tat olarak tanımlanır. Üretimde kullanılan hop özleri, aromasının yanı sıra koruyucu bir özelliğe de sahiptir. Bu yüzden biralar uzak mesafelere taşınırken daha az bozulma riski taşır.

Çıkışı ve üretimine gelecek olursak, 19. Yüzyılın başlarında İngilizler tarafından üretilen bu biranın ismi tamamen Hindistan’a ihraç edilmesiyle alakalıymış. İngilizler ürettikleri biraları Hindistan’a göndererek orada yaşayan İngilizlerin içmeyi tercih ettikleri pale ale (açık renkli ale) biralarını tatmalarını sağlamışlardır.

Ancak Hindistan’a seyahat eden bu biralar uzun süren deniz yolculuğu sırasında bozulma riski taşıdığı için, koruma altına almak ve aromasını kaybetmemesi adına daha fazla hop (çiçek) kullanılmış ve bu biralar daha aromatik ve daha koyu bir renk alarak IPA’lar haline gelmiştir.  Bu nedenle IPA, İngilizler tarafından Hindistan’a ihraç edilen açık renkli ale biraların daha aromatik ve koyu bir hali olarak kabul edilmektedir.

Bugünse neredeyse her markanın sahip olduğu bir çeşit olan IPA, Türkiye’de yeni yeni popülerleşiyor bence. İçerdiği çiçeksi aromalar sayesinde bence keyifli bir içime sahip ama bazı kişiler tarafından da aromatik yoğunluğu yüzünden sevilmiyor. En azından benim arkadaş çevremde Gökhan’la ben hariç seven kimse yok. O yüzden bu yazı sayesinde bir IPA denemeniz  dileğiyle…

 

Başa dön tuşu