bi'şeyler

Sıradaki!

Bir flörtleşme terimi olan ‘’ghosting’’i bir kişiyle tanışıp, ona hiçbir şey demeden kaybolma, yok sayma olarak tanımlayabiliriz. Yaşadığımız dijital çağ ile beraber popüler hale gelen ghosting, özellikle sanal flörtleşme ile daha yaygın hale gelmeye başladı. Ghostlamayı tercih eden kişi, karşındakinin hislerini incitmekten ve yüzleşmekten korktuğu için en basit çözüm yolunu tercih eder ve iletişimi durdurur.

Bir kişiyle kafe, bar, konser alanında tanışmak daha limitli bir seçenek iken internet ortamında sayısız seçenek vardır ve sanal olarak flörtleşen kişiler kolayca ”Evet, sıradaki!” görüşüne sahip olabilir. Bazen ne kadar yakışıklı, güzel, çekici, bilgi ve kültür sahibi olursanız olun fayda etmez… Çünkü her zaman sizden daha iyisi mevcuttur. Ghosting yapan kişi, görmezden gelinen kişi üzerinde sarsıcı bir etki bırakabilir, hatta kendisini suçlayabilir.

İşin sonunda, uzun ya da kısa, bir ilişkiyi bitirmenin en iyi yolunun düzgün bir iletişim becerisi olduğuna inanıyorum. Her ne kadar klişe olsa da kendimize nasıl davranılmasını istiyorsak, karşımızdakine de öyle davranmamız gerekli. Ama günümüz ilişkileri yüz yüze konuşup iletişim kurmak yerine artık tek bir mesaja bağlı kalmış durumda.. Evet, ghosting bir kişiyle iletişimi kesmenin en kısa ve kolay yolu olabilir ama bu kolay yol her zaman en iyi yol değildir. Karşımızdakini görmezden gelmenin, kişide bırakacağı etkiyi göz önünde bulundurarak dürüstlük ve saygı ile elimizden geleni yapmak, şüphesiz ki en iyi yoldur.
Sonuç olarak cool olmaya devam edin ama iletişim de kurun!

Başa dön tuşu