bi'şeyler

Son Bakış…

Hakkında bir sürü film çekilen ve kitaplar yazılan belki de çoğumuzun buralardan tanıdığımız Anne Boleyn yaşadığı dönemin en ilgi çekici kadınlarından biri. Kendisiyle ilgili rivayet edilen şeylerin temel varış noktası çok güzel ve çok zeki bir kadın olduğu yönünde. Dedikodular da söylenenler kadar iddialı. Anne Boleyn’nin 8. Henry’i büyülediği, aslında bir cadı olduğuna dair söylentiler de mevcuttu. Ancak Anne ile ilgili farklı olan tek şey, bir elinde 6 parmağının olmasıydı. Büyücü olan veya güzelliğini ve zekasını çok iyi kullanan bu kadını, Anna Boleyn’i biraz daha yakından inceleyelim.

Anne Boleyn 8. Henry’nin ikinci karısı ve 1. Elizabeth’in annesidir ve İngiltere Kraliçesidir. Anne Boleyn İngiliz Aristokrat bir ailenin 3 çocuğundan biriydi. 1515 yılında Anne, Dük Henry Percy ile evlendi fakat Henry Percy’nin o sıralar başka bir kadınla nişanlı olması ve Anne’nin babasının Dük’ün soyluluğuna denk olmadığı nedeniyle bu evlilik iptal edildi. Bu sırada kardeşi Mary Boleyn, evliydi fakat aynı zamanda kralın metresiydi. Daha sonra Anne okuması ve kendini yetiştirmesi için yurt dışına gönderildi. Fransa’daKraliçe Mary’nin nedimesi oldu. Burada akıcı şekilde Fransızca ve felsefe öğprendi. Hayatının bu aşamasında Anne, “tatlı ve neşeli” olarak tanımlanıyordu. Anne saraya geri döndüğünde kız kardeşine rağmen kralın ilgisini çekti. Kraliçe’yi ve Kralın metresliğini yapan kız kardeşi Mary’i bu sırada gözden düşürdü. İngiltere tarihinde bir ilki gerçekleştirerek evlenmeden kendi haklarıyla Pembroke Markizi oldu. ( Ki bu o dönemde sadece erkeklere verilen bir unvandı) 8. Henry (abisinin de eskiden eşi olan) Aragonlu Catheriene’den Katolik Kilisesi izin vermediği için boşanamadığından Anne Boleyn ile evlenebilmek için Anglikan Kilisesi’ni kurup kendini kilisenin başı ilan ederek ilk evliliğini geçersiz ilan etti.

Catherine’nin kızı Mary gayrımeşru ilan edildi. (8. Henry’nin ölümünden sonra Anne Boleyn’nin kızı 1. Elizabeth ve Mary arasında kanlı taht savaşları dönmüştür). Anne ile Henry 3 yıl kadar evli kaldı. Kral Anne Boleyn’le evliliği sırasında Jane Seymour’a âşık olmuştur ve Anne Boleyn’i, kardeşi George Boleyn’in de aralarında bulunduğu altı kişiyle zina yapma gerekçesiyle Londra Kulesi’nde kafasını kestirerek idam ettirmiştir. Anne ölümünün acısız olması için Fransız bir cellat istemiştir. Cellattan dikkatinin dağıldığı bir anda öldürülmesini istemiştir. Öyle ki öldüSğünde Anne’in gözleri hala açıktı ve dudakları duasını okuyordu. Fakat bu durum o zamanlar halka göre Anne’in cadı olduğunun ispatıydı.

Daha fazla bu kaosun içinde bulunmak isterseniz The Tudors adlı diziyi veya The Other Boleyn Girl adlu filmi izleyebilirsiniz <3

Başa dön tuşu