bi'şeyler

Bağzı Sorunlarımız Var

Lois Tyson’ın Critical Theory Today adlı edebi yönerge yerine geçebilecek eserinin psikanaliz bölümünde bilinçaltının (unconscious) acı veren deneyimlerimizi ve bunlardan arda kalan duygularımızı sakladığımız bir çeşit depo olduğunu söyler:

Yaralarımız, korkularımız, günahkar arzularımız ve gün yüzüne çıkarmaktan çekindiğimiz çelişkilerimiz bu depoda barınan etmenlerdir ve onları orada saklamaya devam etmemizin temel sebebi, eğer ki bunlarla yüzleşmeye kalkarsak yüksek ihtimalle bu hisler karşısında daralıp altında ezilecek olmamızdır.

Bu sebeple bizi üzen psikolojik durumlara karşı uyguladığımız en basit savunma mekanizması bunları baskılamaktır (repression). Mesela, eğer ki ben çoktan ölmüş olan alkolik babamdan alamadığım sevgiyi arzuluyorsam, sağlıklı bir ilişki kurabileceğim birini tercih etmek yerine kendime alkolik ve kafası bir karış havada bir partner seçmeye çok daha meyilliyimdir. Bunun sebebi yeni partnerim ile babamla sahip olduğum ilişkiyi bir nevi yeniden canlandırmak ve bu sefer onun da beni sevmesini sağlamaktır.

Bilinçaltımızda kökleri derine dayanan psikolojik problemlerimiz (core issues) kendimizi sabote edici davranışlarımızın (self-destructive behavior) da ana kaynağıdır. Bu gibi psikolojik problemlerimiz profesyonel bir yardım alarak, terapi eşliğinde çözümlenmediği takdirde ömür boyu bizimle kalır.

Alıntılardan daha fazlası için Lois Tyson’ın Critical Theory Today kitabına göz atabilirsiniz.

Başa dön tuşu