sanat

Kimin Kokusu Bu?

‘Smells Like Teen Spirit’ müzik tarihinin değişmesinde belki de en büyük katkıya sahip olan şarkılardan biridir. Hatta Britanya’da yapılan bir araştırmaya göre insanlık tarihinin en ‘ikonik’ şarkısı olarak kabul görmüştür. Sesin dinamik bir biçimde kullanılması dinleyicide bir heyecan yaratırken, dönemin gençlerinin isyanına ortak olan ve en az onlar kadar bu isyanı barındıran parça, taraflı tarafsız herkesin takdirini kazanmıştır. Şarkının isminin ortaya çıkışı ise en az şarkının yarattığı etki kadar beklenmedik ve şaşırtıcıdır.

Kurt Cobain, Bikini Kill grubundan Tobi Vail ile gizli ilişkisinin olduğu dönemde, grubun bir diğer üyesi Kathleen Hannah ile bir gece bara gidip içiyorlar. Karşılıklı bir iç dökme merasimine dönen gecede birbirini gaza getiren ikili, hayata dair söylemek istediklerini grafiti olarak duvarlara yazmaya karar veriyor. Tanrı, ölüm ve doğum hakkında bir çok şeyi duvarlara yazan isyankar ikili,  sonrasında Kurt’un evine giderek, içmeye devam ediyor. Kurt o kadar çok içmiş olacak ki uyuyakalıyor ancak Kathleen’in bünyesi daha sağlam çıkıyor. Evde birçok yeri gezen Kathleen, Kurt’un yatağının yanındaki duvara bir kalem ile ‘Smells Like Teen Spirit’ yazıyor.

Dönemin ünlü deodorantı ‘Teen Spirit’

Ertesi gün bu yazıyı gören Kurt kendi kokusunda bir gençlik ruhu olduğu anlamını çıkarıyor ve bu cümle çok hoşuna gidiyor. Ancak Kathleen Hanna’nın bu yazıyı yazmadaki amacı ile Kurt’un cümleden çıkardığı anlam en az siyah ve beyaz kadar birbirinden farklıydı. Dönemin popüler deodorant markası olan ‘Teen Spirit’ i kendi grup arkadaşı olan Tobi Vail’in kullandığını bilen Hannah aslında Kurt’a Tobi Vail ile birlikte olduğunu biliyorum demek istiyor.  Ancak ne deodoranttan ne de o dönemde ünlü sayılabilecek bir marka oluşundan haberi olmayan Kurt kendi çıkardığı anlam ile yola devam ediyor ve dillere pelesenk olan şarkıyı bize armağan ediyor.

Hikayesi de en az şarkı kadar sansasyonel olan Smells Like Teen Spirit  ölümsüzlüğünü ilan etti desek yanlış olmaz. Diğer yandan her  gencin en azından bir dönemde bastırmaya çalıştığı isyanına ortak olup yüksek sesle dile getirmesine sebep olacak. En güzel yanlış anlaşılmaya sevgilerle…

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu