sanat

Bir Ayrılık Şarkısı: Ivy

Frank Ocean’ın 2016 yılında çıkardığı Blonde adlı albümde, ikinci sırada yer alan Ivy adlı şarkısı esasında bir ayrılığı konu alıyor. Sanatçı bu şarkısında, ayrılığın partnerlerin her ikisi tarafından kaynaklanan hatalar sebebiyle yaşandığı fakat ilişkinin ya da aslında birlikte geçirilen zamanın sıkıntıya girmiş olmasına, birbirlerine harcamış oldukları sevgiye değer olduğunu vurguluyor.

Ivy şarkısı sürükleyici hatta bir nevi uyuşturucu bir melodiye sahip. Gitar tınısı insana adeta olan olmuş sen otur bir dinlen, yaşadıklarını bir gözden geçir sonra da yoluna devam et diyor. Diğer bir yandan da — ben kendi adıma söyleyebilirim ki — bu şarkı eşliğinde pek çok kez göz yaşı dökmüşlüğüm oldu. Yaşadığım ilişki bile denemeyecek ayrılığın ardından hissettiğim duygularımı çok iyi vurguladığını düşündüğüm bu şarkıda sadece Frank’in tarafını dinliyor olsak da, kendine güvensiz olduğuna inandığım bu aşığa hak vermekten başka bir şey kalmıyor dinleyiciye. Bana beni sevdiğini söylediğinde rüya görüyorum sandım (I thought that I was dreamin’ when you said you love me) cümlesiyle başlayan şarkı seni seviyorumun aynı zamanda hiçbir şeyin başlangıcı olmadığını vurguluyor. Benim kendimde özdeşleştirdiğim şu ki bazen hisler karşılıklı, arzular güçlü olsa bile olacağı yoksa olmuyor ve kalpler amansızca kırılıyor. Yaşanamamışlıkların ardından şarkıda bahsedildiği gibi nefret duyulsa bile derinden hissedilen duyguların hatırı sayılır kalmalı.

Gençliğin getirdiği umursamazlık ve duyguları adeta duvara toslarcasına şiddetli bir şekilde hissetmek zamanla kaybolan bir şey olsa da, büyüdükçe hayatın dizginlerini ele almak, ilişkileri yürütmeyi becermek de herkes için zorlaşır. Ve işler zorlaştığında yapacağımız ilk şey parmakla gösterecek birini bulmak olur. Suçlamaktan vaz geçtiğimiz anda geriye kalan tatlı duyguların farkına varır onları yad etme fırsatını buluruz. Şarkısında Frank Ocean’ın temelde söylemek istediği de budur. Kin ve öfkemizi geride bırakıp kendi içimizde de olsa birbirimizle barışık kalalım demek istemektedir kendisi…

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu