Posterden Post’a

Cinsel tatmin peşinde “heyecan arayan” insanlar, birtakım fotoğraf, resim ve video gibi objelerden faydalanarak cinsel fanteziler kuruyor. Bu kişiler bir ilişki içinde olsalar da kurdukları bu fantezi, fiziksel ilişki kadar önemli olabilir. Yalnız insanların ise tek dayanakları bu fantezilerdir. 

Cinsel objeler, önceleri duvarlara ve dolap içlerine yapıştırılan bir resim ya da poster iken, modernleşen dünya ile birlikte telefon arka planları ve reklam panolarına evrildi. Süregelen yıllarda bir çok cinsel imge karşımıza çıktı. Fantezi dünyasındaki yeri oldukça büyük olan bu imgeler, çoğunlukla basın, film, şarkı ve kliplerinde iyice gözümüze sokuldu. 

Özellikle Hollywood bu durumu keşfettikten sonra, kadın ve erkek oyuncuları gündelik hayatlarında olmadıkları kadar seksi göstererek “cinsel ilah” kavramını hayatımıza soktu. Tüm dünyada en çok tanınan aktrislerden olan Marilyn Monroe, filmlerinde o kadar seksi işlendi ki, gündelik hayatında depresif bir insan olmasına ve intiharının üzerinden uzun yıllar geçmesine rağmen hala bir cinsel ilah olarak görülmeye devam ediyor. Kariyerinin başından beri bir cinsel ilah olarak karşımızda olan Britney Spears, geçirdiği depresyon sebebiyle saçlarını kazımıştır. Bir süre sonra insanlar bu depresif hallerini değil, okul içinde “Hit me baby one more time” diyen lise üniformalı kadını hatırlamaya devam ettiler. Bunun en büyük sebebi, bu karakterlerin gerçek hisleri ya da kişiliklerinden ziyade, yansıtılan cinsel imgenin hissettirdikleridir. Yani kitle için gerçek önemsizleşerek, “yapmacık aptal sarışın”, “lise kıyafetli yetişkin kız” veya “uçuşan etekler” daha dikkat çekici bir hâl alıp, tam olarak istenilen “cinsel ilah” kavramı iyice normalleşti.

Hollywood film endüstrisinden feyz alan reklam ajansları, hepimizin çok iyi bildiği “seks satar” kalıbıyla yıllardır fantezi dünyasına reklamlar çekmektedir. Ajansların farkı ise Marilyn Monroe, James Dean, Brigitte Bardot, Marlon Brando gibi cinsel ilahlar yerine anonim imgeler kullanmalarıydı. Bu durumun sonucu olarak, mükemmel yuvarlaklıkta bir kalça, iri ve dik göğüsler ya da kaslı bir vücut gibi görseller tercih edilmeye başlandı. Bu durumda cinsel ilah kavramı şahıslardan ayrılarak, anonim imgeler halinde tüm dünyada kabul gördü ve günümüzdeki yerini aldı.

İster yalnız, ister bir ilişki içinde olsalar da fantezi dünyasında heyecan arayan insanlar, hayatlarını bu düşsel aşklarla renklendirmeye çalışıyorlar. Belki de bu fantezilerle, kanlı canlı bir partner ile cinsel birlikteliğin getirdiği hayal kırıklıklarından uzaklaşıyorlardır, kim bilir…

Başa dön tuşu