spor

Cips, Kola, Kilit

Futbol içindeki onlarda taktikten biri, Catenaccio… Bu strateji, savunmayı ön plana çıkaran bir taktiktir ve genellikle kontrollü ve konsantre bir oyun tarzını benimsemeyi amaçlar. Catenaccio İtalya’da ortaya çıkıp gelişmiştir ve İtalyancada ‘’kilit’’ manasına gelir. Rakip Takımı tabiri caizse kilitleyerek ataklarını kesmek ve kontra ataklarla savunmasız yakalamak üzerine gelişmiştir.

Bu taktikte, takımın en geri düşen oyuncusu (sıklıkla libero) savunmanın lideridir ve diğer oyuncuları da takımın savunma hattının önünde düzenli bir şekilde oynamaya yönlendirir. Taktiğin amacı, rakip takımın atağını durdurmak ve mümkün olan en az sayıda pozisyon yaratmaktır.

Arjantinli Helenio Herrera ise, Catenaccio taktiğinin babasıdır. Bu taktik, markaj ve kademe üzerine kuruludur. 1960’lı yıllarda Inter’in teknik direktörü olarak görev yapan Herrera, bu taktiği daha da sertleştirmiş ve geliştirmiştir. Orta sahadaki üç oyuncuyu defansif oyunculardan seçerek ve libero ile beraber defans oyuncusu sayısını 5’e çıkartarak, İtalyan defansı tabirinin de temellerini atmıştır. Böylece 5-3-2 taktiğinin çeşitli varyasyonlarını uygulayan Herrera’nın Inter’i, kontra atak ve defanstan gönderilen uzun toplar ile etkili olma konusunda ustalaşmıştır. Bu taktiğin en önemli oyuncusu, üçlü orta sahanın ortasında oynayan merkez orta sahadır. Oyun kurucu olarak oynayan bu oyuncunun hem geriye gelip top alması hem de önünde oynayan forvet oyuncularına ofansif olarak yardımcı olması gerekir. Forvetlerden de en az birinin uzun boylu, kuvvetli ve çevik olması gerekir.

 

Ancak bu taktik bir dezavantaja sahiptir, o da takımın ofansif kapasitesini neredeyse sıfıra indirmesidir. Bu yüzden catenaccio için  Mourinho’nun Park the Bus taktiğinin İtalyan hali desek çok da yanlış olmaz. Bu nedenle taktiğin iyi uygulanması çok güçlü bir savunmaya ve kontra atakların iyi uygulanması ile doğru orantılıdır.

Bu taktik ortaya çıkışı gereği en çok İtalya’da kullanılmıştır ve İtalyan milli takımı bu taktiği sıkça uygulamıştır. Bu taktiği kullanan takımlar arasında ise Inter, AC Milan gibi İtalyan devleri vardır. Ancak günümüzde catenaccio taktiğinin çok da geçerliliği kalmamıştır. Gerek libero pozisyonun ortadan kalkması ve ön liberoya dönüşmesi gerekse sadece savunma üzerine bir futbol oynanmaması bu taktiğin geçerliliğini yitirmesine neden olmuştur.

Rakibini sinir krizine sokarak kilitlemek isteyen takımlar için, hali hazırda savunma futbolunun atası olan İtalyanların bu taktiğinin kullanımı belki de tekrar popüler olur…

Başa dön tuşu