bi'şeyler

Geçmiş mi Geçmemiş mi?

Etrafımızdaki kişilerden “ Eskiden her şey daha güzeldi”, “ Eskiden insana saygı vardı…” gibi eskiyi yad eden cümleler duyarız. Peki gerçekten geçmişte her şey çok mu güzeldi? Hakikaten insanlar birbirine daha çok mu saygı duyuyordu? Durumun böyle olduğuna inanmak istesem de tarih kitapları aynısını söylemiyor ne yazık ki. 

Peki bize geçmişteki her şeyin daha güzel olduğunu düşündüren şey nedir? Yazar Alan Hirsche’ e göre bir nostalji anına girdiğinizde, beyniniz o anın kötü yansımalarını yok ederek size hayalinizi kurduğunuz geçmişi gösterecektir.

Eskiden sadece kışlar soğuktu. Şimdi ise, insanlar soğuk, yürekler soğuk.  – Cahit Zarifoğlu 

Bu varsayımdan yola çıkarak, anılarımızın gerçekler ve hayallerin bir karması olduğunu söyleyebiliriz. Aslında geçmişten bugüne, farkında olmadan kıramadığımız bir şiddet döngüsünün içinde yaşıyoruz. Eski insanların bizden daha insani duygular ile donatılmış alfa insanlar olduğuna inanmak epey zorlayıcı bir hayaldir. Bu sebeptendir ki geçmişe güzelleme yapmak şu anımızı ve geleceğimizi pozitif yönde etkilemeyecektir. Sonuçta insan, tarihin her döneminde içinde ışık kadar karanlığı da barındırmıştır. Ve iyi hatırladığımız herkes en az bir kere karanlığın içine karışmıştır. 

Başa dön tuşu