bi'şeyler

Botumdaki Yılan

Tam olarak nerede ve kim tarafından ortaya çıkarıldığı bilinmese de 1865 yılı Kansas veya Texas civarında at binmeye uygun bir çift ayakkabı olarak kovboy botları, Vahşi Batı’da giyilmeye başlanmıştır.

1930-40’lara doğru Vahşi Batı’nın yok olmaya başladığı bir döneme girilmiş olsa da Hollywood kovboy kültürünü ayakta tutma görevini kameralar karşısında üstlenmiştir. Günümüzde ise kovboy botları temel olarak yalnızca moda olduğu için giyilmektedir.

Kovboy botlarının işlevselliği yalnızca giyildiği dönem ile bağlantılı değildir. Deri yüzeyinden kaynaklı olarak havadar ve rahat olması uzun sureli kullanım için uygun olduğunu kullanıcılarına bir kez daha kanıtlamaktadır. Bunun haricinde kovboy botlarının yılan ısırıklarına karşı da koruma sağlaması tercih edilmesinde önemli bir faktördü.

Kovboy botları zaman zaman modada “in ve out” olsa da her şeye rağmen birçok kişinin dolabında yer edinmeyi başaran bir parça olmuştur ve bahsettiğimiz işlevselliğini de göz önüne alırsak kovboy botlarının zamansız bir parça olduğunu söyleyebiliriz.  Öyle ki How I Met Your Mother dizisinden bir karakter olan Ted Evelyn Mosby kırmızı kovboy botlarıyla fashion f*cker New Yorkerlara ilham kaynağı olmuştur.

Eğer siz de kendinize özel olarak üretilmiş bir çift kovboy botu arıyorsanız mesleğini babadan devralmış Erhan ve Erdal Aydın kardeşlerin Sofistic Cihangir adlı dükkanına bir göz atabilirsiniz.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu