billurtaj

Aicha Zarrouk: Doğu ile Batı’nın Mozaiği

Aicha Zarrouk kimdir? Biraz kendinizden bahsetmek ister misiniz?
Ben işini seven, bu işi yaptığı için minnettar olan ve insanların da hoşuna giden bir imaj yapımcısıyım. 3 yaşında bir kızım var ve hem anne hem de sanatçı olarak elimden gelenin en iyisini yapıyorum.

Bu işe nasıl başladın? Tarzınızı oluştururken etkilendiğiniz unsurlar nelerdir?
Babam bana bir ipad verdi. Eğlenmek için, montaj yapmak için bazı uygulamalar indirdim. Sonra dijital resim yapmak için başka bir uygulama daha indirdim. İlk montajım şaka gibiydi. Sonra bir vahiy geldi sanki, bir tutku buldum bu işte ve bunu yapmayı bırakamadım. O zamanlar Londra’da yaşayan bir Arap kızıydım ve kendimi ifade etmek için her iki kültürü de karıştırmaya karar verdim, bu şekilde bu stili yaratmaya karar verdim!

Audrey Hepburn

Bu işten para kazanıyor musun yoksa hobi olarak mı görüyorsun?
İşim haline gelen hobim, bu yüzden yapmaktan çok mutluyum. Ayrıca para kazanmamı sağlıyor.

Sanatla uğraşmak hayatınızı ve ruhunuzu nasıl etkiliyor?
Sanatımı icra etmek beni yaratıcı kılıyor ve bu da beni mutlu ediyor, çünkü hayatımda bana bir hedef veriyor. Küçükken okulda notlarım iyi değildi, resim yapmayı sevsem bile sanatçı olabileceğimden emin değildim. Ama hayat ve Tanrı bana yanıldığımı ve beni gururlandıran, mutlu eden bir işi yapabileceğimi öğretti.

Eserlerinizi incelediğimizde aklımıza çok farklı ve renkli bir karakter geliyor. Aicha Zarrouk da işleri kadar eğlenceli mi? 🙂
Yanımda oturan arkadaşıma sordum, çok komik olduğumu söyledi.

Frida Kahlo

Çok tatlı bir çocuğunuz olduğunu biliyoruz, hamilelik sırasında ve sonrasında çalışmaya olan ilginde iyi veya kötü bir değişiklik oldu mu?
O benim en büyük ilham kaynağım, genellikle oyuncağındaki ve kitaplarındaki çizimlerden ilham alıyorum ve bir çocuğunuz olduğunda onun için en iyisini yapmak istiyorsunuz. Bir dadısı var ayrıca kreşe gidiyor yani işim için zamanım oluyor.

Eserlerinizdeki motifler Doğu kültürünü yansıtırken, seçtiğiniz karakterler genellikle dünyaya mal olan isimlerden oluşuyor (David Bowie, Muhammed Ali gibi). Çalışmalarınızın Doğu ile Batı arasında bir köprü olduğunu mu düşünüyorsunuz?
Bunu fark ettiğiniz için teşekkür ederim çünkü sanatımda göstermek istediğim şey en başından beri buydu. Sahip olduğum doğu kültürünü aynı zamanda büyürken izlediğim fransız TV kanalları ile benim için önemli olan başka bir kültür ile karıştırmak istedim. Fransız okulu ve lisesinde okudum, sonra okumak için İngiltere’ye gittim. Her iki kültürde de gerçekten vücut buldum ve bu yüzden batıyı ve doğuyu temsil eden resimler yapmaya başladım.

Türkiye ve Türk el sanatları hakkında herhangi bir bilgi var mı?
Evet! Her yaz giderdim! Ailem Suzannah adı verilen halı ve battaniyelerden alırdı. Sık sık o desenleri resimlerimde kullanıyorum.

BİLLUR MARATONU

Guilty pleasure’ın var mı?
Çikolata

En sevdiğin kötü karakter kim?
Cruella, saçını seviyorum ama ceketini değil çünkü kürkten nefret ediyorum.

Takıntıların var mı? Varsa nedir?
Çikolata

Indie mi folk mu?
Folk

Başa dön tuşu