sanat

Rapüstad! Batı Berlin! Fuat Ergin!

Türkçe Rap’in totemi Fuat Ergin, söz verdiği gibi son yıllarda oldukça aktif durumda. En son 2021 yılının sonlarında çıkardığı Krematoryum Ep’den sonra yeraltı hip-hop camiasındaki projelere destek atmış olsa da kısa süreli suskunluğunu geçtiğimiz günlerde çıkardığı “50 Kalibre” isimli albümüyle bozdu.

“50 Kalibre” için klasik bir Fuat albümü diyebiliriz. Video klibi çekilen albümün ilk şarkısı “Göze Köz Dişe Şiş” gereken her şeyi anlatıyor… Buram buram eski okul kokan albümde seçilen beatler ve scratchler tek kelimeyle mükemmel. Albüm genelinde sert sözler ağırlıklı olsa da eğlenceli şarkılar da yok değil. Öyle ki 50 Kalibre’de hip-hop yelpazesinde sevdiğiniz her tekniği bulmak mümkün, sözlerin sertliğini yapılan düetler ve remix hafifletiyor bu sayede kültürdeki herkese hitap ediyor. Fuat’ın bu tercihine belki de kendinden ödün vermeden daha çok insana ulaşmanın en “hip-hop” yolu diyebiliriz.

“50 Kalibre” albümünde Fuat’a, Dj Buckone, Dj Marc Hype, Dj Boba Fett, Eypio, Şanışer, Zen-G, Efe Onat, Kezzo, Dipnot, Decoy, Joker, Harun Adil, Konta eşlik ediyor. Hazır düetlerden bahsetmişken albümde Fuat’a atılan respectlerden de konuşalım…

“Meçhule doğru”

Şanışer:

 “..15 yıldır getirmişim sana Rap’in hası’

Yanımda Rapüstad, deniz mitralyözü, kara balinası…”

 

“Tırman Düz Duvara”

Dipnot:

“…Efyu fezadan iner rötarsız,

İçinde gezer krampsız…”

 

“Akıbeti Meçhul”

Harun Adil:

“Efyu Berlin’in Batısı,

Yeksin Mercek!”

Başka respect ve göndermelerin de olduğu Fuat’ın son albümü 50 Kalibre’yi tüm müzik platformlarından dinleyebilirsiniz. Albümle ilgili diyebileceğim son söz ise ; “Fuat hala taş, tıpkı Dikembe Mutombo…” – Saian.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu