sanat

Kids Want Techno

Dünyanın her yerinde popüler hale gelen elektronik dans müzik türü, çok çeşitli müzik tarzlarını içerir. Diskodan dubstep’e, elektronik dans müziği, modern çağın en geniş kategorilerinden biridir. Ritmi doruklarınıza kadar hissedersiniz ama bazen çevrenizde ‘’Ne anlıyorsun bu müzikten hep aynı şey.’’ yorumlarını da duyabilirsiniz. Sizi robot gibi dans ettiren bu müzik türü, sevenleri için tarifsiz hisler yaratır. Peki günümüzde tekno müziğin bu kadar popüler hale gelmesinin nedeni nedir?

Elektronik dans müziği eşsizdir çünkü birçok farklı türden etkilenmiştir ve hem kulüplerde hem de evde insanların müzik dinleme şeklini değiştirmede etkili olmuştur. Tekno müziği popüler hale getiren faktörlerden birisi özgünlüğüdür. Yıllar içinde değişip, gelişerek birçok farklı türe uyarlanmıştır ve her biri benzersiz bir sese sahiptir. Bu da aslında elektronik dans müziğinin yaratıcılığının bir kanıtıdır. Başka bir nedeni ise farklı ekipman ve setlerle çalınmasıdır. Müziği çalma konusunda herhangi bir kısıtlama yoktur. Kendinizi müziğin ritmine kaptırıp, içinizden geldiği gibi dans edersiniz.

Müziği, ritmi duyduğumuz anda beynimiz harekete geçer. Beynimizin bazı kısımları ritme odaklanırken, diğerleri melodiyi yorumlar işte bu karmaşadan güzel bir dans doğar… Beynimizdeki belli ritimler, müzikteki ritimlerle eşleşmemize yardımcı olur. Aslında ritim ne kadar karmaşıksa, beynin onu kavraması o kadar zor olur. Elektronik dans müziğin bu kadar popüler olmasının bir nedeni de budur çünkü bazı insanlar kendilerini ifade etmek ve iletişim kurmak için sözlere gerek duymaz. İşte tam bu anlarda ‘The Kids Want Techno’…

Başa dön tuşu