billurtaj

Heartless Bastards: Mizah, Sertlik, Rock’n Roll

Heartless Bastards ile hayata ve müziğe dair tatlı bir sohbet gerçekleştirdik.

Heartless Bastards isminin hikayesini çok merak ediyorum, nasıl ortaya çıktığından bahsetmek ister misin?
Çoktan seçmeli bir trivia oyunu oynadım ve soru şuydu: “Tom Petty’nin destek ekibinin adı nedir ve yanlış cevaplardan biri Tom Petty ve Heartless Bastards’dı. Gerçekten komik olduğunu düşündüm. Mizah duygusuna sahip olmanın, kulağa sert gelmenin ve rock’n roll’un  birleşimiydi.

2003 yılında bu grubu kurmak ve 17 yıl devam etmek zor olmalı, bugüne kadar nasıl zorluklar yaşadınız?
Zamanla farklı yönlere doğru büyümeyen bir grup insanın, uzun süre bir arada kalmasının gerçekten zor olduğunu düşünüyorum. Daha önce birkaç ekibim vardı ve yeni bir ekip oluşturmaya çalışıyorum şimdi. Küslük yok aramızda ama şu anda herkes başka şeyler üzerinde çalışıyor.

Solo albümlerinizi takip etmeyi de seviyoruz ama grubun farklı yollara dağıldığını söylediniz. Grubu ne zaman tekrar birlikte göreceğiz?
Yukarıda belirttiğim gibi, proje yeni bir ekibe sahip olacak. Kapı açık, bu yüzden ekip birkaç yıl sonra geri gelebilir.

Müziğiniz çok kapsamlı, tarzınız hakkında neler söylemek istersiniz? Tarzınız daha çok indie, garaj ve country tarzlarını kucaklıyor gibi.
Pek çok farklı müzik tarzını seviyorum. Bana göre eğlencenin yarısı, farklı sesleri ve türleri keşfetmektir. Umarım nihai sonuç ortaya benzersiz bir ürün çıkarır.

Amerika’da küçük ve büyük eyaletlerde yaşadınız, hangisinin müziğiniz üzerinde daha fazla etkisi oldu? Sanırım müziğe Ohio’da başladınız, nasıl bir süreçti bu?
Bence büyüdüğüm müzik, en çok yaptığım şeyi şekillendirdi. Otis Redding ve Aretha Franklin gibi eski R & B ve soul şarkıları ve punk rock ve Pixies, The Stooges ve T Rex gibi yeni dalga müziğine ilk gençlik yıllarına giriş yaptım. Teksas’a taşındıktan kısa bir süre sonra ülke müziğime etkilerini getirdi denebilir.

Şarkı üretme süreciniz hakkında neler söylemek istersiniz?
En büyük ilham kaynağım doğada yürümek. Fikirler bu ortamda daha kolay akma eğilimindedir.

Türkiye ya da dünyayı dinlediğin, birlikte çalışmak istediğiniz isimler var mı?
Nick Cave ile bir şey üzerinde çalışmayı çok isterim.

Spotify’da 30 milyonu, youtube’da 15 milyonu aşan ‘Only for you’ büyük bir başarı elde etti. Bu başarıyı neye bağlıyorsunuz?
Gerçekten emin değilim. Sanırım hepimiz hit bir şarkının gizli içeriğini bilseydik, hitleri ortaya çıkarmak çok daha kolay olurdu.

Sesin o kadar güçlü ki bazen ilk kez dinleyen insanların sesini erkek sesiyle karıştırması hakkında ne düşünüyorsun?
Bunun çok komik olduğunu düşünüyorum. Kişisel olarak o kadar erkeksi göründüğümü sanmıyorum.

Şarkınızdaki ‘All of this time I was searching my home and I discovered home is where I am’ cümlesini yazmanı sağlayan nedenleri merak ediyorum, bahsetmek ister misin?
Bana göre ev hissi, nereye gidersem gideyim kendimle rahat olmak demektir. Henüz tam orada değilim. Konfor bölgenizin kenarında hayat başlar. Yeni ortamlara uyum sağlamayı ve kendimle rahat olmayı öğrenmekle ilgili olduğunu düşünüyorum. Aslında tura çıkmak sürekli bunu test eder. Bir valizin içinde yaşamaya alıştığınızda, gerçekten ne kadar azına ihtiyacınız olduğunu anlarsınız.

Son olarak, 2004’teki ilk albümümüzden bu yana müziğinizde neler değişti?
Sanırım epey şey değişti. Sözlerim daha güçlü. Daha iyi müzisyenim denebilir.

2003 or 2020?
CoVid’e rağmen yine de zamanda geri gitmeyi tercih etmiyorum. 2020 demeliyim.

Kasaba festivali mi yoksa büyük bir stadyum konseri mi?
Kasaba Festivali

Bob Dylan mı Johnny Cash mi ?
Bob Dylan

Şiir mi roman mı?
Roman

Fitness mı yoga mı?
Yoga

Satın aldığın ilk albüm?
Michael Jackson’s Thriller

 

Başa dön tuşu