billurtaj

Berk: The Turk

Berk The Turk ile müziğe, hayata ve planlarına dair konuştuk.

Kimdir Berk the Turk? Kendinden bahsederek başlamak ister misin?

Merhaba, benim adım Berk Cindik. Artist ismim Berk the Turk. Amerikada, Michigan eyaletinde, Michigan State Üniversitesi’nde Neuroscience (Beyin Bilimi) okumaktayım, hatta bu son senem inşallah. Daha çok müzik dinleyip yazıyorum boş zamanımda, onun dışında bilgisayar oyunu oynayıp basketbol oynarım. Berk the Turk benim artist alias’im. Daha çok açıklamak ve göstermek istediğim taraflarımı müzik diliyle açıklamayı tercih edip, Türklüğümü de unutmamak için normal ismimle bir isim yaratmak istedim, sonrasında Berk the Turk çıktı.

Mükemmel ingilizceni de sormadan edemeyeceğim, kaynağı nedir? Dinlettiğim bir çok arkadaşıma senin Türk olduğunu inandırmakta zorlandım 🙂

Son 6 senedir çoğu zaman Amerikada kalıyorum. Yazları ve kışları bir kaç haftalık tatillerde Türkiyede oluyorum. İngilizceyle aram hep iyiydi. Küçükken de hep altyazılı diziler izlerdim ve oyun oynamaktan da baya terim biliyordum, ama Amerikada yaşamaya başladığımdan beri ingilizce düşünüp, normal gündelik hayat içinde yaptığım filozofik düşünceleri ingilizce kurmaya başladım. Bu da ingilizcemi baya geliştirdi. Hatta bazen Türkçemden iyi oldugunu düşünüyorum ama sonra Türkiye’ye gelip asıl dilimin tadını çıkarınca ingilizceyi unutuyorum. İnsan değişik varlık.

Goku freestyle gibi daha önce sevilen single’ların da içinde olduğu Premature Rhytmic Poetry’i yayınladın nisan ayında, beklediğin gibi bir dönüş alabildin mi? Yeni sayılabilecek bir sanatçı için sanırım dinlenmelerin oldukça iyi.

Yani insanların beğenmesine sevindim tabiki, ama daha iyilerini yapabileceğime inandığım için çok üstünde durmuyorum gelen tepkinin. Tabiki beni çok mutlu ediyor ve daha çok müzik yapma konusunda teşvik ediyor, ama bu proje biraz daha ‘sneak peak’ gibi. Benim dünyama bir giriş gibi diyebiliriz.

Neden Premature Rhythmic Poetry? Bir hikayesi olduğunu düşünüyorum:)

Premature Rhythmic Poetry aslında tamamıyla benim için olan bir proje. Nostaljik bir amaçla hazırladım bu EP yi. Gelecekte RAP söyleme ve yazma konusunda daha da iyileştikçe yaptığım bu ilk 5 şarkıya bakıp gülmek için yaptım aslında. İleride hatta bu albüm tarzı bir kaç proje daha yapmak istiyorum, ne kadar iyileştiğimi görmek için. Bu projede şu anda yapabildiğim en iyi rapleri şarkı halinde ortaya koydum. Çoğu şarkıyı aslında ilk draft halinde, deneme yanılma ile bir kaç gün içinde yazdım. Sonuçta bu projeyle amacım en azından kendimi motive etmek amaçlı, ben de istediğimi yapabilirim düşüncesini kendime kanıtlama amaçlı bir deney. Ve işe yaradığını düşünüyorum çünkü sonraki şarkılarım eskisinden hızlı birikmeye başladı.

Premature Rhythmic Poetry

Türkiye’den ve dünyadan tarzına yakın bulduğun, severek dinlediğin isimler kimler? Keşke beraber çalışabilsek dediğin birileri var mı?

Daha çok ingilizce rap dinlerim çünkü onların anlatımları daha doğal ve ilgi çekici benim için. Bu aralar RAP kültürünü daha iyi anlamak amaçlı eski rapçileri dinleyip onlardan öğrenmeye çalışıyorum, bunun içinde 2Pac, Jay-Z, ATCQ, Nas ve benzeri eski rapçiler var. Ama kendimi en yakın hissettiğim, en sevdiğim ve en çok öğrendiğim rapçi kesinlikle Kendrick Lamar. Hatta rap yapma hayalini ilk kurmaya başladığımda kendime söylediğim düşüncelerden en aklımda kalanı, eğer Kendrick Lamar’in yaptığı rapin %10 u kadar kalitede ve derinlikte bir şarkı yapabilirsem benim için yeterli bir platform oluşturabilirim demiştim kendi kendime. Ama artık çok daha iyi olmayı amaçlıyorum, çünkü kendimi başkalarıyla karşılaştırmayı bıraktım. Rap yapan ve bu sanat koluna saygısı olan herkesin müziğine benim de en yüksek seviyede saygım var. Çalışmak istediğim insanlar tabiki endüstrinin en iyi şarkıcıları ama ben tanıştığım insana yaratacağımız veya yarattığımız müzikten daha çok önem veririm, sonuçta bu ortamda bulunma amacım benim sevdiğim şeyleri seven insanlarla tanışıp, her günü yeni ve farklı bir şekilde yaşayabilme isteğimdir.

Türkçe bir albüm yapacak mısın?

İnşallah, türkce rap yapabilmeye başladığımda Türkçe şarkılar da çıkarmayı çok istiyorum ama maalesef şu an ingilizce rap de söyleyebildiğim, açıklayabildiğim konseptleri ve düşünce toplumlarını Türkçe’de şarkı halinde yapamıyorum. Denedim ama beklediğimden kötü bir şarki yarattım. O yüzden üstünde biraz daha çalışıp bir şarkı çıkarmayı isterim ama bunun bi zamanının olduğunu düşünmüyorum. Yazabildiğim zaman çıkaracağım yani.

Son olarak, salgının başlarında zamanımızın çoğunu evde geçirdik. Bu süreç üretkenliğini nasıl etkiledi?

Salgın başlkadığından beri Türkiye’deyim, bu sebeple İngilizcem biraz köreldi ama Türkçem iyileşti yani her işte bir hayır vardır. Ama pandemi döneminin herkesi olduğu gibi beni de biraz sıkığı dönemler oldu. Ama diğer yandan birçok şarkıyı düz, sağlıklı kafamla bitirdim ve bu benim şarkı yönünde özgüvenimi de arttırdı.

BİLLUR MARATONU

Kahve mi çay mı?
Çay

En sevdiğin kötü karakter? (Dizi/Film)
Thanos/Joker/Uchiha Madara

Tarzının tamamen dışında gizlice dinlediğin şarkı ya da sanatçı var mı ?
Aslen Old Rock dinlerim. Red Hot Chilli Peppers, Pink Floyd, Guns’n Roses, The Rolling Stones…

Salgın döneminde kendinde yeni farkettiğin bir özellik ortaya çıktı mı ?
Kendimde rap konusunda gelişme yeteneğini gördüm, bir de kitap okumak zevkliymiş.

En büyük keşken?
Keşke kendimi daha iyi anlatabilsem.

Dinlediğin ilk albüm?
Baştan sona dinlediğim ilk albüm RHCP-Stadium Arcadium, ama ilk baştan sona dinlediğim rap albümü Kendrick Lamar-DAMN, ikincisi Eminem-The Eminem Show

Başa dön tuşu