billurtaj

Kadebostany: Var Olmayan Bir Dünya Yaratıyorum

Kadebostany ile hayata ve müziğe dair tatlı bir sohbet gerçekleştirdik.

Kadebostany Cumhuriyeti’nin başkentinin adı nedir? Nerede ve neden?
10 yıldır var olmayan bir dünya yaratıyorum ve insanların onu Kadebostany Cumhuriyeti sanmasına izin veriyorum. Gizem, insanlara hayal kurdurmama, tekil bir müzik bestelememe ve tanıtmama izin veriyor.

Solist değişikliği ile tarzınızda bir değişiklik olduğuna inanıyor musunuz? Bu durumu bir kayıp olarak mı yoksa taze kan olarak mı görüyorsunuz?
İşbirliklerini seviyorum ve işbirlikçi süreç konusunda o kadar tutkuluyum ki, kişi açık olduğu ve bilinmeyeni üstlenmeye istekli olduğu sürece herkesle işbirliği yapabilirim.

Aslında Kadebostany’yi dünyanın her yerinden sanatçıları işbirliği yapmaya davet ederken fikirlerimi geliştirmek için yarattığımı düşünüyorum.

Barış Demirel ile işbirliğinizden doğan “Sal Beni-Rework” mükemmeldi. Türkiye’den sanatçılarla daha fazla işbirliği görecek miyiz?
Teşekkür ederim, iltifat için minnettarım! Evet, Türk sanatçılarla işbirliği yapıyorum. Özellikle Sena Şener’le! Daha fazla bilgi yakında…

Üretim sürecinde sizi hangi duygular besliyor? (üzüntü, sevinç, agresiflik)
Kendimi yaratacak bir sürü şeyle besliyorum. Herhangi bir tarifim yok ama kulağa başka hiçbir şeye benzemeyen, güçlü, zamansız bir müzik yaratmak beni kesinlikle heyecanlandırıyor.

Türk müzisyenleri dinliyor musun? Dinliyorsan en sevdiğin Türk müzisyenler hangileri?
Evet kesinlikle türk müziğini seviyorum. Selda Bağcan, Gaye Su Akyol, Baba Zula, İhan Erşahin ve daha niceleri.

KADEBOSTANY TV nasıl gidiyor? Farklı konseptte videolar görecek miyiz?
Yeni kanalım KADEBOSTANY TV’nin amacı yaşadığım serüveni anlatmak. Kurgusal cumhuriyetimle bir dünya yarattım. Ve kurgusal olan ile kurgusal olanın nasıl yaratıldığı arasında gidip gelmeyi ilginç buluyorum.

İnsanlara ilham veriyorsa ne mutlu bana.

Pandeminin sana göre olumlu ve olumsuz yönleri neler?
Bu pandemi döneminden yeni şarkılar yazmak, TV kanalım KADEBOSTANY TV için yeni bölümler oluşturmak ve film müzikleri yazmak gibi yeni aktiviteler keşfetmek için yararlandım.

Türkiye’ye geldiğinizde yemeden gitmediğiniz bir yemek var mı?
Sokaklarda bulduğumuz geleneksel Türk yemeklerini seviyorum.

Drama Act 1’de ve istanbul’da 4 farklı vokali toplamanın bir anlamı var mı? İstanbul’un size neler hissettirdiğini merak ediyorum.
Evet çeşitlilik! Tüm bu farklı vokalistler duygularımı ifade etmeme yardımcı oluyor. İstanbul da bu çeşitliliğin en iyi görsel temsilidir.

En sevdiğin kötü adam?
Joker.

İlk dinlediğin şarkı?
David Bowie-Let’s Dance

Çocukluğundan hatırladığınız ilk anı?
Babamla Fransa’daki korsan radyo stüdyolarını ziyaret ediyoruz.

Başa dön tuşu