bi'şeylersanat

Dünyanın En Kötü İnsanı

Dünyanın en kötü insanı(The Worst Person in the World) Joachim Trier tarafından yönetilen Oslo Üçlemesinin sonuncusu 2021 Norveç yapımı romantik- komedi-drama filmi.

Julie (Renate Reinsve) ve Aksel’in (Anders Danielsen Lie) başrolde olduğu filmin konusu basit bir anlatımla kendini 30 yaşına kadar verdiği kararlarının arkasında durmadan maymun iştahlı bir şekilde ordan oraya savrulan Julie’nin kendini ararken kırklı yaşlarında karikatürist Aksel ile denk gelip aşk yaşaması.  Bu aşkı yaşarken kendisi ile yüzleşmesi, hatalara düşmeleri. Film on iki bölüm bir prolog ve bir epilogtan oluşuyor.

İzlerken ‘Bir insanı bunlar mı dünyanın en kötü insanı yapıyor. Siz kötülük görmemiş Norveçli pembişko oturgaçlılarsınız diyebilirsiniz. En azından ben öyle dedim. Ayrıca baristalık yaparak ya da kütüphanede çalışarak sahip oldukları hayatları görünce tüm okuma hevesim de kaçtı. Film boyunca aklımda oluşan en belirgin fikir ‘ Keşke Türkiye’de avukat olucak olacağıma Norveç’te tuvalet kağıdı olsam ya’ oldu.

Filmin sorgulattığı en önemli kısım arayışımız, kendimizi bulma çalışmamız, hayatla savaşımız bizi kötü bir insan yapar mı? Kimse, hiçbir ilişki, hiçbir karar kusursuz değildir. Hayat belki de seçimler, o seçimlerin bizi çıkardığı yollar, yol üzerinde karşılaştığımız insanlar, tümsekler, yokuşlar, inişler, beklediğimiz duraklar, kaçırdığımız vapurlardır. Filmi Mubi üzerinden izleyebilirsiniz. İyi seyirler.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu