sanat

Remo Palmier ve Kır Çiçekleri

1923 Bronx doğumlu ünlü caz gitaristi Remo Paul Palmieri gitar çalmayı kendi kendine öğrenmiştir.  Asıl amacı tasarımcı olmak olsa da, Palmieri müzik eğitim eksiğini karşılamak için yerel gruplarla gitar çalmaya başlamıştır. Kariyeri boyunca Coleman Hawkins, Dizzy Gillespie, Red Norvo, Charlie Parker ve Teddy Wilson gibi isimlerle çalışan Palmieri buna rağmen 1942 yılında (19 yaşında) tam zamanlı bir müzisyen olarak Nat Jaffe triosunda çalmaya başlar. Bu sayede ün kazanan Palmieri, 1945 yılında Esquire tarafından “New Star” ödülüne layık görüldü. Aynı yıl içerisinde ve sonraki 27 yıl boyunca CBS’te yayınlanan Arthur Godfrey Show’da müzik yaparak hayatına devam eden Palmieri, Godfrey’e ukulele çalmayı öğretmiştir.

Soyadının Eddie Palmieri ile karıştırılmasından duyduğu rahatsızlıktan dolayı 1952 yılında sonundaki “i” harfini atarak soyadını Palmier ile değiştirmiştir. Uzun yıllar Godfrey Show’da çalan Palmier anonim olarak çaldığından olsa gerek hak ettiği ünü elde edememiştir de diyebiliriz. Buna rağmen 1978 yılında kendisi gibi bir caz gitaristi olan Herb Ellis ile birlikte bir Concord albümü çıkarmıştır. George Duvivier (bas) ve Ron Traxler’ın (bateri) da yer aldığı Wildflower isimli albümün kapağı ve içeriği John William Waterhouse’un Wildflowers (1902) isimli tablosundan esinlenerek tasarlanmıştır.

Spotify üzerinde maalesef bulamayacağınız bu albüm tesadüfen youtube’da karşıma çıktı ve albümün kapağının ilgi çekiciliğinden dolayı linke tıkladığımı söyleyebilirim. Bir caz hayranı olmama rağmen ne dinlediğimle pek ilgilenmeden yalnızca dinlemeyi tercih ediyorum fakat bir gece yarısı karşıma çıkan bu albüm bir nevi gecenin yalnızlığında bana eşlik etti ve odama hoş bir tını yaydı. Bir süre dinledikten sonra Ellis ve Palmier hakkında araştırmalar yaptım ve bu yazının taslağını oluşturdum. Günün her saatinde bana eşlik edebileceğini hayal ettiğim bu albüm rahatlatıcı, sakinleştirici, bir yaz güneşi kadar sıcak. Müzik eşliğinde ekrandaki albüm kapağını seyrederken çiçeklerin rüzgarla dans ettiğini hayal ediyorum. Youtube üzerinde 6 milyonun üzerinde izlenmeye sahip olan videoya sizin de katılmanızı tavsiye ederim.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu