billurtaj

Allie Foe: Overthinker Bir Pandemi Çocuğu

Allie Foe’nin yeni EP’sini pre-save için: http://ffm.to/alliefoe_overthinkerep

Allie Foe kimdir? Bu yolculuk nasıl başladı?
Küçüklüğümden beri şarkı söylüyorum. Her şey aslında beğendiğim şarkıcıların taklidini yapmamla başladı ve okul gruplarında vokallikle devam etti. Rock grupları, müzikaller, insan kendi tarzını bulmaya çalışıyor o yaşta. Kendi sözlerimi yazmaya 2012’de EDM vokali olarak başladım. Mahmut Orhan, Doğuş Çabakçor gibi prodüktörlerle çalıştım. Üniversite döneminde de OCT adlı bir caz grubunda vokalistlik yaptım. Asla full-time işim müzik olmadı ve bu artık bana yetmemeye başladı. Pandemiyle beraber Allie Foe mahlasıyla kendi şarkılarımı yazmaya, kendi tarzımı bulmaya ve bu profesyönel sürece kendimi adamaya başladım.

Tarzını oluştururken dikkat ettiğin unsurlar neler?
Aslında dinlediğim farklı türlerden çokça etkileniyorum. Hem dinlediğim güncel tarzlar, hem de eskiden dinlediğim ve vazgeçemediğim müzikler şu anki tarzımı belirliyor diyebilirim. Asla “Bugün bu tarzda şarkı yapacağım.” gibi başlamıyorum sürece. Bu bence kolektif bir iş ve bu kreatif sürece dahil olan herkesin çıkacak final ürünü şekillendirmesiyle ortaya hep güzel sürprizler çıkıyor.

‘Overthinker EP’yle 21 Temmuz’da buluşuyoruz. Üretim süreci nasıldı? Seni dinleyenler neler beklemeli yeni çalışmadan?
Overthinker EP bir pandemi çocuğu diyebilirim. Çoğu şarkıyı evden çalıştığım dönemde yazdım. Her hissettiğim şey hakkında çok üstüne düşündüğüm bir dönemdi ve bu düşünceleri artık kağıda dökmenin vaktinin geldiğini hissettim. Full-time mesleğim olan mimarlıktan uzaklaşma fikri ve o sırada hayatta deneyimlediğim bir sürü şey bana bu şarkıları yazdırdı. Meslek değiştirme, beraberinde gelen varoluşsal krizler, yas, aşk, tutku, İstanbul’da yaşayan bir genç kadının hem hikayelerini hem de hayallerini anlattım. Bu basit ses kayıtlarını da prodüktör arkadaşım ve albümü beraber şekillendirdiğimiz Yiğit Soner (african violet) ile paylaştım. Cenk Ergenç (jvng) ve Emre Ballı (Honeywave) imzalı birer şarkı eklendi ve ortaya dinleyen her kişinin farklı duygular hissedeceği 7 şarkılık bir EP ortaya çıktı.

Üretim sürecinde ilham perilerini bekler misin? Yoksa bir rutinin var mı?
Her şarkının süreci farklı işliyor. Bazen tüm şarkıyı aklımda kurguluyorum ve sözler adeta kalemimden akıyor. Bazen ise yarısını on dakikada yazdığım, geri kalanını bir sene beklettiğim şarkılar oluyor. O zaman bekliyorum ilham perilerini. Çünkü bazen çok geç geliyorlar 🙂 Bazen benim sözlerim ve demolarım üzerinden prodüktörlerle şarkıyı ilerletiyorum. Bazen ise onlardan gelen beat’ler üzerinde yazıyorum.

Seni ilk kez dinleyecek biri önce hangi şarkından başlasın istersin, neden?
Tarz olarak Foreplay diyebilirim. Hem çok hafif bir hip-hop etkisi var, hem de genelde şarkılarımın hissettirdiği burukluk ön planda.

Seni en iyi yansıttığına inandığın şarkı hangisi?
SANAA derdim, çünkü bu serüvene başladığım ilk şarkı. Her dinleyenin şarkının farklı bir kısmından etkilendiği, konusunu tam çözemediği, dinlerken farklı farklı duygular hissettiği bir şarkı. Tam da benim gibi 🙂

Çevrenden ‘Yapma şunu’ diye uyarı aldığın bir huyun var mı?
Whatsapp ekranını açık bırakma.

Bir ilişkide başına gelmiş en komik olay?
Bir randevuda karşımdaki adam o esnada arkadaşlarıyla program yapıp ayrılmıştı

Duygularını soslarla anlatacak olsan hangi duygunu hangi sos ile anlatırdın? Ve sebebi? (Örneğin mutluluk:ketçap gibi)
Aşk: sweet-chilli . Çünkü hem yakıyor, hem de yedikçe yemeye devam ediyorsun.

Kendini en yalnız hissettiğin an hangisi?
Günün üçte ikisi

Üç ünlü ile eve çıkacak olsan kimler olurdu?
Issa Rae, Ebrar Karakurt, Adele

 

 

Başa dön tuşu