billurtaj

ÜçlerÇağrı: Probis’e Şarkı Yapan Adam!

Turuncu ile hayatımıza giren Üçler Çağrı ile yeni albümü ‘Oyunlar, hayat ve müzik hakkında konuştuk.

Kimdir Çağrı Üçler? Kendini tanıtmak ister misin biraz?

Merhaba, öncelikle bu soruyla başladığın için teşekkür ederim çünkü adım Üçler Çağrı. Çağrı’yı kullanıyorum ama ikisi de isimlerim. Şimdilik şarkılarımı yayınladığım projem de uclercagri. grup olduğumu düşünenler de olmuş ama tek başımayım. Kayıtları kendim alıyorum. Ankara Üniversitesi’nden mezunum. 25 yaşıma girdim. Bir de serbest mesleğim var, kısmen ikili bir hayat yaşıyorum yani.

Müziğe olan ilgi ve yeteneğini ne zaman keşfettin? Genelde çocukken keşfediliyor sanırım.

Aslında hep en çok buna karşı heyecan duydum, daha fazla hissetmedim bunu başka herhangi bir uğraşımda. Çocukluktan başlayarak böyle oldu, etrafımda duyduğunu çalabilen insanlar oldu ben büyürken. Keşfetmek dersek hatırladığım ilk şey sanırım, bilgisayarda sevdiğim şarkıları klasörlere ayırmak benimmişler gibi. Bu ilk albüm, ikinci albüm… Sonra ablalarım eve karışık kasetler getirirlerdi, bazılarını da radyodan kasetlere çekerlerdi. Yapmayı sonradan ben de öğrendim. Bir kaset çok özeldi, içinde metallica, britney spears, celine dion, eminem, dr. dre, sonra korn, bazı türk gruplar, her türden şeyler. Bir de sağ gitar vardı ama ben solaktım, alıştım. Böyle başladı diyebilirim.

Ankara’da yaşıyorsun sanırım, yaşadığın şehrin müziğine bir etkisi oluyor mu? 

Ankara’yı seviyorum ama müziğime etkisini pek düşünmedim açıkçası. Bana nerede olursam olayım benzer bir hayat sürermişim gibi geliyor çünkü çıkmayı çok sevmiyorum. Müzikle ilgili zaten çoğu şeyi evde yapıyorum. Şu an Ankara’nın da epey dışında oturuyorum zaten.

Oyunlar albümün sanki Turuncuya göre biraz daha koyu, depresif geldi bana. Albümü yaparken turuncuya göre değişen şeyler nelerdi?

Oyunlar’daki şarkıların birçoğu turuncu çıktığında da vardı, sözleri değişti birazının. Bir buçuk yıl kadar var ikisi arasında ve değişen çok şey oldu illa ki.  Çok güzel ve kötü şeyler ama buna iyi bakıyorum. Turuncu biraz daha eğlenceli ve dinlemesi kolay belki. Oyunlar albümüne böyle bet ve arkadan bir vokal daha uygun geldi, öyle yaptım ben de. Yaptığın işle tatmin olmak kolay bir iş değil ama Oyunlar’dakiler bana biraz daha benzeyen şeyler, o yüzden daha iyi.

Çoğu şarkının ismi ve anlattıkların başımıza gelen şeylerden oluşuyor bence. Sabah 04.04 te olanlar da öyle, kaybettikten sonra arkasından s*kiyim dediklerimiz de. Müziğini besleyen şeyler hayatında başına gelenler diyebilir miyiz?

Zaten o anlaşılıyor olabilir. Bahsettiğin türde şarkılar çok kısa sürelerde yazılıp kaydedildiği için belki de anlaşılıyordur başıma gelenler oldukları. Onları çünkü öylece ilk halleriyle koyuyorum. Biraz da kendimle ve bu tarzla dalga geçme isteğiyle çıktı özellikle “ben seni nasıl kaybettim”. Komik yönü vardı benim için o şarkının daha çok, kafiye oyunu oldu. Bazen de kurgu, sanki yaşanmışlar ya da yaşanabilirlermiş, benzerlermiş. Bir şey olmadan da yazılabilir, başıma daha çok şey gelsin isteğine vardığı zaman güzel olmuyor. Şu ana kadar olanlar bundan sonrası için yetmeli bana göre. Çok istekli değilim ya da olmamam gerek.

Türkiyede tarzına yakın bulduğun, severek dinlediğin isimler kimler? Kimlerle çalışmayı isterdin?

Ben türkçe müzik dinlemek istediğim zaman hep küçükken dinlediklerimizi yeniden dinlemeyi tercih ediyorum, tembelim bu konuda. O yüzden şu an spotify’da sayfama bakınca bana benzer olduğunu gördüğüm sanatçılarla ilgili çok fikir sahibi değilim. Eminim güzeldir birçoğu. Eskilerden üçnoktabir, vega, mavi sakal, kurban, duman, teoman’ın erken dönem albümleri, sonra genel olarak 90’lar türkçe, bunlar güzel. Yeni isimlerden lin pesto’yu seviyorum, madrigal de çok iyi. Birlikte çalışma fikri de güzel her zaman. Projeye göre karar verilebilir, isterim bunu.

Probise şarkı yazman ve bunu ben dahil birçok insanın diline pelesenk etmen nasıl bir duygu yarattı sende?

Hikayesi şöyle, bir gün yakın bir arkadaşım bir şiirini bestelememi istemişti, ben de yaptım şarkıyı ama melodiye sözü tam uyduramadım. Sonra bir gün soundcloud’a bir şarkı yapıp yüklemek istedim. Yazılarımı karıştırırken 2012 civarında yazdığım bir şiir vardı, probis. Önce de söylediğim gibi bazılarında bütün mesele keyifli tınlaması. O melodiyle probis’i söyledim kaydettim. İlk kayıttı yine bu da. Yani aslında çok şaşırtmasını anlayamadım. şöyle şeyler gördüm, probis’e şarkı yazmışlar evet bildiğimiz probis’ten bahsediyor… Müzik platformlarında görmek sanırım asıl şaşırtıcı olan. En sevilenlerden biri oldu, mutlu etti tabii ki.

Geleceğe dair planların nedir?

Bağlı kalmak istediğim bir plan yok. Albüm sanatçısı olmak istemiştim, daha güzel geldi hep albümler bir single’dansa ama şu an farklı düşünüyorum. Belki artık daha küçük paketler şeklinde devam eder. Öncekinden farklı şeyler yapmak asıl istediğim. Öncekilere benzeyen şeyler elde kalıyor böyle olunca ama belki bir gün onlar da yayınlanır.

Şarkılarını albümde numaralandırırken bir kronolojik sıraya göre diziyor musun? Yoksa rastgele mi 🙂

Yazıldıkları zamana göre değil ama kendime göre bir sıra belirliyorum. Arka arkaya dinlenebilsin istiyorum aslında basitçe.

Maalesef korona yüzünden evlere tıkılmış durumdayız, vaktini nasıl geçiriyorsun?

Korona yokken de benzer bir hayatım vardı. Yapabildiğim şeyleri artık yapamayacağımı bilmek biraz sıkıntı. Yoksa seçim hakkı bende olsa gerçekten de son iki ayım benzer geçebilirdi. Okuyarak, izleyerek, yeni şeyler düşünerek.

Biraz da olsa sakinleşmenin insanlara ne gibi etkileri olacağını düşünüyorsun?

Bunun etkilerini yine sosyal medyadan ve arkadaş çevremden göreceğim ve merak da ediyorum çünkü tahmin ettiğim gibi şekillenmeyebilir. Sakinleştiler mi yoksa günden güne daha umutsuz mu oluyorlar, sonradan ne gibi etkiler yaratacak görmek istiyorum. Benim gördüğüm insanların çok da rahat olmadığı, en azından yakın çevrem için. Tam anlamıyla ne zaman biteceği belli olmayan bir şey ve karşısında geri gelmeyecek zamanın var. Dışarı çıktığında çok farklı şeyler yapmasan da böyle.

Bu süreçte ve modla üretebilmek senin için de zor oluyor mu?

Zorluk denebilir belki, farklı şeyler göremiyorsunuz. Bunun sıkıntısını erken yaşlarımda da çekmiştim. Mutlaka farklı bir hava solumak iyi gelecektir bu durumlar bittiğinde. Herkes gibi bana da. Belki yine bu dönem içinde ne çıkar bilmiyorum ama biraz garipsemek istiyorum. bu genelde fikir veren bir şey.

Vakit ayırdığın için teşekkürler:)

Ben teşekkür ederim, iyi çalışmalar.

Başa dön tuşu