Nedense Birkaç Gündür Gidesim Geldi

En basit tabiriyle bu iki durum için de kaçıp gitme isteği desek yanlış olmaz. Wanderlust yeni bir yeri, kültürü ve diğer bilinmezleri keşfetme arzusu olsa da Dromomani stres kaynağından uzaklaşarak rahatlamak olarak açıklanabilir.

Wanderlust, Almanca Wandern (gezmek) ve Lust (güçlü istek) kelimelerinden oluşur. Yeni bir sokak, semt, şehir ya da ülke… Hayatımızda sürekli “Hadi abi Kaş’a gidelim, hafta sonu nereye akıyoruz?” teklifleriyle gelen “bir arkadaşımız” vardır. İşte bu durum Wanderlust ile açıklanabilir. Diğer yandan bu durumu biyolojik olarak da açıklayan çalışmalar da bulunmaktadır. DRD4- 7r olarak tanımlanan genin kendisi, artan merak ile ilişkili olduğundan “merak uyandırıcı gen” olarak adlandırılmıştır. Tatil yapmaya herkesin ihtiyaç duyacağı aşikar ancak sözünü ettiğimiz şey yeni yerler, kültürler keşfetmek için duyulan bir ihtiyaç ve tatilden çok fazlası.

Dromomani ise, Yunanca Dromo (yol) ve Mania (hastalık,dürtü) kelimelerinin birleşiminden oluşur. Wanderlust’un aksine psikolojik bir rahatsızlıktır. Genellikle yaşanan travmatik durumlardan sonra kişinin stres kaynağından ne kadar uzak kalırsa o kadar mutlu olacağını düşünüp fiziksel olarak uzak kalması ve gezmesidir. Gezilen yerin turistik bir yer olması yahut çöl olmasının önemi yoktur. Her şeyden önce kendi evinden kaçma isteği vardır. Hasta bunun saçma olduğunu bilmesine rağmen üstesinden gelemez. Kişi önce ufak kaçışlar ile ötedeki sokağa giderken daha sonraları bu durum şehirden hatta ülkeden kaçmaya bile gidebilir.

İki duruma da bağlı kalmadan, sadece canı istediği için gezen insanların varlığı tabii ki yadsınmayacak kadar çoktur. Fakat rutin yaşantımızda gezmek bir lüks gibi görünse de, fırsat bulunca değerlendirmek en büyük ihtiyaçlarımızdan biridir.

Başa dön tuşu