Henüz Yasaklanmadı Sokaklar!

Yeni gittiğiniz bir yerdeki kültürü, derinlikleri ve sığlıkları anlamak için o yerin müziğini dinleyin der Konfüçyüs. İstanbul müziğinin en güzel enstrümanlarından biri ise Siya Siyabend’dir. Şehri her haliyle yaşayıp bunu müziğine yansıtabilen, değeri anca olmadığında anlaşılan güzel yürekli insanlar bütünüdür.

Murat Serhasi Toktaş ve Devrim Çetinkayalı 1995 yılında kurdular Gölgenin Gölgesi’ni. Büyük müzik çarklarına takılmadan, kendi müziklerini yapma gayesiyle… Beyoğlu’nda, Kadıköy’de çaldılar müziklerini, sattılar CD’lerini. En yoğun kalabalıklarda, ulaşabildikleri en fazla insan sayısında.

Ünlenmelerini sağlayan olay ise Fatih Akın’ın “Crossing The Bridge: The Sound of İstanbul” belgeseli oldu. Sergiledikleri “Hayyam” performansı ve akabinde gelişen sohbetler ile yarattıkları etki, kendi beklentilerinin bile üzerinde bir üne kavuşmalarını sağladı. Sokak zemininde her sınıf insanı birleştirmenin keyfini seviyorlardı. Tinercisinden, beyaz yakalasına herkesin hayatına dokunmayı tercih ettiler. Bu amaçlarına ulaştılar da. İstanbul’un hangi köşesinde olursanız olun, kulaklığınızda Siya Siyabend çalıyorsa asla sokakta yalnız değilsinizdir.

Yıl 2018 olduğunda ise sokağın sesi sayılan Bizon Murat, tüberküloz teşhisiyle yoğun bakıma kaldırıldığında bizi can evimizden vurdu. Pes etmeyen, yapılan sayısız yardımlar ve destek ile ölümden dönen Murat, Şubat 2019’da ise tekrar provalarına başladı. Sevenleri olarak, yeni çalışmalarını merakla bekliyoruz…

Başa dön tuşu