Mavi, Mavi, Masmavi

Maviye o kadar aşıksınız ki yeni bir tonunu geliştirecek kadar uğraşıyorsunuz ve isminiz adına patentini alıyorsunuz, işte International Klein Blue bütün bu emeğin ve aşkın rengi.

Nice’de kıyıda uzanırlarken, Klein ve arkadaşları evreni kendi aralarında Yunan tanrıları Zeus, Poseidon ve Hades gibi paylaşmaya karar vermişlerdir. Hayvan dünyasının kontrolünü Arman, bütün bitkilerin korumasını Pascal, mavi ve sonsuz gökyüzünü ise Yves aldı. Sonrasında Yves Klein, Edouard Adam’ın da yardımı ile Klein Blue rengini buldu. Ardından 1960 yılında, yarattığı rengin International Klein Blue (IKB) ismiyle patentini aldı.

IKB’nin görsel etkisi, Klein’in boyayı tablolarına işleyişindeki yoğunlukla güçlendi. 1957’de neredeyse tamamen mavi ile çalışmaya başladı. Yves Klein’ın IKB’sini, en güzel kendi sözleri anlatır: “Önce hiçbir şey yok, sonra derin bir hiçlik, sonrasında ise mavi bir derinlik var.”

Sanatçı bir aileden gelen Klein’in üretmeden yaşaması imkansızdı. Aşkı olan mavi ile 200 adet monokrom eseri vardır. En ilginç gösterilerinden birini de 1960’ta Paris’te düzenlediği “Mavi Çağda Antropometriler” adlı sergisinin açılışında yaptı. Klein, 20 dakika boyunca tek bir notanın çalınmasından sonra 20 dakika sessizlik eşliğinde, “canlı fırçalar” olarak adlandırdığı ve vücutları mavi renkte boyanmış üç çıplak modelin beyaz tuvallere vücut baskılarını yapmıştı. Yves Klein’in çıplak kadın bedeni kullanma sebebi , bedenin erotizminden ziyade, doğaya olan arzusu olabilir. Bir ressamın çıplak bir bedenin resmini yapmasıyla, bedenin doğrudan tuval üzerine temasıyla kendi şeklini aktarması arasında fark vardır.

Yves Klein’in yarattığı mavi pigmenti, pek çok farklı sanat dalına da ilham vermiştir. Avusturalyalı bir müzik grubu, “Yves Klein Mavisi” adını benimsemiş olup, William Gibson’ın “Zero History” isimli kitabında da IKB’den ve bu rengin etkileyiciliğinden bahsedilmektedir.

Yves Klein, 6 Haziran 1962 tarihinde Cannes film festivalinde ‘Mondo Cane’ adlı filmin gösteriminde geçirdiği kalp krizini takip eden iki kalp krizi ile maviliklere yol almıştır.

Başa dön tuşu