sex

Orgazm Teorisi

Ünlü ruh hekimi ve biyofizikçi Wilhelm Reich’ın söz konusu teori erkeklerde orgazmın yalnızca meni akıtmaktan ibaret olmadığını savunur. Reich’a göre erkeğin cinsel birleşmede bulunabilmesi cinsel gücünün bir kanıtı olmadığı gibi penisin sertleşebilme kapasitesi de cinsel olgunluk belirtisi değildir. Cinsel birleşmede insan vücudunun tüm kasları rol alır. Tümüyle doğal bir orgazm için, insanın kendini gerçek anlamda koyuvermesi gerekir. Oysa çeşitli toplumsal baskılar ve eğitimsizlik, insanın orgazm kapasitesini önemli ölçüde etkiler.

Bu noktada Reich, kendisini diğer ruhbilimcilerden ayıran tezini ortaya koyar: cinselliğe ilişkin tutum yalnızca ruhsal değil, aynı zamanda bedenseldir. İnsan bir ruh ve bir vücut değil, bir ruhvücut bütünüdür. Bu, gerçek orgazm konusunda da kendini gösterir. Toplumsal koşullanmalar sonucu ortaya çıkan ruhsal tutukluk, orgazm için gerekli kas tepkilerini de engeller ve aksaklıklara yol açar. Bunun sonucunda sinirsel boşalma tam olamaz, yani orgazm güdük kalmıştır, tam anlamıyla gerçekleşememiştir. Vücut adale spazmlarından gerçek anlamda kurtulamadıkça, tam bir orgazma ulaşmak olanaksızdır.

Reich bu tezini daha iyi açıklayabilmek için ilginç bir de örnek vermiştir. Kabaran cinsel coşkuyu hava ile şişirilen bir lastik topa benzetir. Top hava ile tamamen dolduğunda -cinsel coşku doruk noktasına eriştiğinde- bu hava serbest bırakılır ve top sönerek eski durumuna döner. Oysa aynı top şişirilmeden önce çelik bir kaba sokulur ve öyle şişirilirse ancak çelik kap izin verdiği ölçüde şişirilebilir. Yani asla ulaşabileceği en yüksek hacme ulaşamayacaktır. Üstüne bir de verilen hava ile içerideki basınç artacak ve gerilim büyüyecektir. İşte cinsel birleşmenin tam bir doyuma ulaşmasını engelleyen etmen de, toplumsal baskı ve koşullanmalar nedeniyle önü alınamayan bu gerilimdir. Yıllarca “kendini koyuvermemek” üzere eğitilmiş insanların, bu alışkanlıktan vazgeçmeleri, yalnızca ruhsal bir yenilenme olmayıp tüm bedenin yeniden eğitilmesini zorunlu kılmaktadır. Kaslar yanlış tepkilerinden kurtulmalıdırlar.

Bilinç, orgazm sırasında aradan çekilmeli, koşullanmalardan arınmış olunmalıdır. Sağlıklı, nevrozsuz bir yaşam için bu gereklidir. Yani işin özeti bi sevişsek rahatlayacağız. Reich’ın ortaya artığı orgazm teorisi önceleri pek kabul görmemiştir. Ancak özellikle Masters ve Johnson’un sürdürdüğü klinik araştırmalarla birlikte büyük ölçüde kanıtlanmıştır

Başa dön tuşu